Вижте как дизайнерката Сюзън Дроуди трансформира своята кухня в еко оазис, използвайки цял куп екологични идеи. Нейната къща се намира в слънчева Калифорния, а кухнята е истински пример за баланс между модерен дизайн и традиция.
Еко кухня
В кухнята са съчетани екологичен дизайн и функционалност, без да се прави компромис нито с едното от двете. Заедно с интериорната дизайнерка Лаура Бърнс, Дроуди създава дизайн по свой вкус. Фокусна точка в интериора е кухненският остров, оформен като художническа палитра, който е осветен отвътре със синя светлина. Вижте още няколко екологични идеи за кухнята тук и тук.
Еко осветление
Вградените лампи – луни позволяват създаването на пластове светлина, с акцент върху секторите, където тя е най-нужна. Осветителните тела са с опция за контрол на интензивността – нисковолтовите халогенни лампи в горната и долната част на кухненските шкафчета пестят ток и не дразнят очите. През деня двете вградени тавански прозорчета спестяват средства, възползвайки се от слънчевата светлина.
Еко материали
Плотовете са от рециклирано стъкло – еко вариантна скъпите разновидности, естествени или синтетични. Дизайнът им е съобразен с общия вид на интериора – сините парченца в него кореспондират с цвета на стъклената облицовка малко по-встрани. Кухненският остров включва две мивки – едната от които двойна, което прави готвенето много по-бързо. За да се спести енергия, в кухнята са поставени две миялни машини – малка, във вид на чекмеджета, която спестява енергия при честа употреба, и стандартна, която се използва само при нужда, например при парти.
Свеж въздух
Цветните панели на кухненския остров са от рециклираща се цветна смола, създадена по безвреден начин, без токсични газове. За интериора на кухнята са използвани нетоксични бои с ниско или нулево съдържание на вредни органични вещества, които се отделят във въздуха.
Свежи цветове
Вместо традиционните аксесоари от неръждаема стомана, Сюзън Дроуди обзавежда кухнята си с цветни детайли в цвят бургунди. Такива са печката, фурната и аспираторът. За да намали количеството използвана енергия, дизайнерката инсталира няколко мини уреда – мини хладилник и фризер – чекмедже, допълващи основния хладилник, с цел да не се отваря непрестанно вратата му, за достъп до основните продукти. Уредите са със специален сертификат за пестене на енергия Energy Star.
Семпли акценти
Нюансите на бургунди се съчетават чудесно с оттенъците на дървесината, използвана в обзавеждането. Те са допълнени от сиво-сините детайли в кухненския интериор – облицовката и светещият отвътре кухненски остров. Кухненските шкафчета са изработени от материал, сертифициран от държавата, което дава гаранция, че дървесината е осигурена чрез изсичането на специално подбрани гори, които се залесяват вторично.
Кухненско килерче
Екологичният дървен материал за кухнята е използва и за изграждане на кухненското килерче, в което се съхраняват хранителните продукти. Подовата настилка е от трепетликова дървесина, отново сертифицирана. При процеса на обработка се използва 85% от дървения материал, сравнено с 30% при обикновената дървесина.
Място за закуски
Дори мебелите в тази еко кухня са създадени с грижа към природата. Тапицираната пейка за хранене е изградена от рециклиращ се материал без употреба на PVC. Цветът на тапицерията е в наситено син оттенък – един от основните акцентни тонове в кухненската палитра. Екологичната атмосфера в помещението се поддържа и чрез грижата за чистотата - за почистване на стаята се използват нетоксични продукти.