Кухненските гъбки са практични аксесоари за измиване на съдовете и почистване на повърхностите в кухнята и банята, но тяхното приложение може да е много по-широко. Вижте шест практични употреби на гъбките, като за тях могат да се използват дунапренови гъби, целулозни гъбки или натурални сюнгери.
Влагата, която се събира на дъното на кутията за плодове и зеленчуци в хладилника кондензира и способства за увреждането на храната. Поставете няколко сухи гъбки на дъното на кутията, които да поемат влагата и да запазят за по-дълго свежестта на плодовете и зеленчуците. Когато забележите, че гъбките са се напоили с течност, изстискайте ги и ги върнете. На всеки две-три седмици сменяйте гъбките с нови, за да не се развиват плесени върху тях.
2. Тъкани без влакна
За да премахнете от дрехите си полепнали влакна и косми от животни, минете върху тъканите с влажна гъбичка, която сте напоили с вода и сте изстискали добре. Изплакнете гъбичките след всяка употреба, за да отмиете влакната. По този начин можете да почистите тапицерията на обзавеждането, ако то изглежда захабено и ако искате да изчистите следите от котката, която често дремва на канапето в хола.
3. Поставка за мокрите чадъри в антрето
Не оставяйте мокрите чадъри в антрето, даже настилката да е от фаянс, тъй като влагата може да активизира развитие на плесени. Поставете ги в поставка за чадъри или висок съд, на дъното на които има няколко сухи гъбки. Ако те се напоят с вода, изстискайте ги и ги върнете, за да попиват водата. Ако поставката е твърде малка, оградете я с няколко кухненски гъбички, за да събират течността, която по принцип трябва да се събира вътре, но може да прелее върху настилката.
4. Меки уплътнения
Ако опаковате чупливи вещи или искате да ги съхраните на тавана, поставете ги в кутия от картон и омекотете отстрани евентуалните удари с няколко гъбички. Ако предметите са твърде обемни, нарежете гъбите на парченца, за да паснат. Ако искате да предпазите предмети, които няма да се повредят от вода, намокрете няколко гъбички, като е добре те да са целулоза, изстискайте ги и ги поставете в кутията. Като съхнат, гъбите ще придобият очертанията на предметите и ще ги защитят. Когато искате да разопаковате, намокрете ги с малко вода в спрей.
5. Уплътнения за колената
Прикрепете две големи гъби за баня върху ластични наколенки, за да ги използвате в двора, градината и дома, ако се налага да се грижите за градината и да търкате пода. Те ще защитят колената Ви от протриване и ще омекотят позата. Можете да прикрепите гъбите с лепило, да ги пришиете с игла и конец, а можете да ги захванете с велкро ивици, едната за гъбата, а другата за основата.
6. Щампи за бои
Използвайте дунапренови гъби, залепени върху дървена пръчка, за да боядисате труднодостъпни зони в стаите. Използвайте парчета от гъбки или цели гъбки, за да обособите щампи с боя върху стените и повърхностите. Текстурата на щампите е неравномерна, което подчертава акцентите с боя. Особено добре действат щампите от натурален сюнгер, който обособява текстура с полупрозрачна визия и желаната от Вас гъстота. Можете да изрежете гъбите в желаните форми и да щамповате разноцветни опаковки за подаръци, повърхностите на обзавеждането, празнични картички. Използвайте формичките като щампи в желаните разцветки и размери.