Цветовете в интериора са един от основните фактори за създаването на настроение и атмосфера. В зависимост от яркостта на нюансите, от Вашето желание и от вида на помещенията, палитрите могат да съдържат различно съотношение между цветовете, като се акцентира върху отделни детайли. Вижте няколко начина да използвате в дома си повече цвят, без да рискувате да прекалите с натрапчивостта.
1. Цвят с боя
Един от най-лесните начини да добавите цвят в интериорите е да използвате боя в желаните оттенъци. Освен това, ако Ви омръзне или искате различен вид, винаги можете да нанесете отгоре нова боя. В тази просторна стая светлосините стени се съчетават много добре с акцентните тавани в жълто и детайлът в наситено синьо. Двата цвята са представени и чрез част от обзавеждането – акцентните пластмасови столчета.
Ако искате да добавите ярък цвят, но не смеете да рискувате, опитайте да боядисате една от стените в стаята. В тази баня например цитрусово зеленото е съчетано с искрящо бяло, което балансира неговия характер. Акцентната стена, боядисана в по-наситен цвят от другите стени, ще изпъкне, без да се натрапва.
2. Ярки детайли
Добавете цвят чрез ярки детайли – мебели, картини, декоративни възглавнички. Те са лесни за смяна и могат да създадат гъвкави цветни решения за интериорите. Освен това винаги можете да ги съобразите с текущата палитра на своя дом.
3. Цвят с тапети
Тапетите не са само за облицовка на стените, те могат да се превърнат в цветни акценти и дори в произведения на изкуството. Ако не искате да рискувате, облицовайки цялата стая с ярки тапети, поставете в рамка няколко парчета тапет с наситени цветове и дизайн, и ги окачете на стената, подобно на картини. Вижте тук и тукоще няколко интересни проекта.
Подобни на този тапети, които създават ефект не толкова с яркост, колкото със смелия си дизайн, са едновременно ненатрапчиви и акцентни. Размерите на щампите в бяло създават усещане за движение и за триизмерност на интериора.
4. Произведения на изкуството с цвят
Добавени като акцент, ярките картини са гъвкаво решение за интериорите, в които искате да включите повече цвят, без да рискувате да създадете кич. Тази всекидневна например е решена в неутрални цветове, но яркожълтата картина на стената над камината добавя акцент, без да контрастира неприятно с вече съществуващата палитра. За да се подчертае красотата на детайла, осветлението над него е поставено така, че да създава фокусна точка.
По сходен начин въздейства и тази картина в оранжево, окачена на искрящо белия фон във всекидневната, над ъгловото канапе. Детайлът е напълно достатъчен за палитрата като ярък акцент и добавя доза енергия в интериорите.
Огромната стена в помещението изисква голяма по размер картина. Нейните цветове не са толкова ярки, но пък създават акцент на фона на неутралните тонове в интериора. По същия начин на стената може да се постави красив фототапет с пейзаж или снимка.
5. Правилото на трите
За да създадете усещане за цялост и за да омекотите контрастите, използвайте правилото на трите. То съветва да изберете три координиращи си цвята в пропорции спрямо размерите на помещенията. В тази баня например са съчетани сиви и неутрални оттенъци, яркожълто и абаносово. Тази комбинация създава триизмерност, особено при съчетанието на ненатрапчиви мотиви с искрящо бяло.
Забележете как тази иначе просторна стая е решена само с няколко цвята, но в различни нюанса, за да се подчертае ненатрапчивата красота на обзавеждането. Сините фотьойли са съчетани с бежови и кафяви мебели, а белите стени контрастират с прозоречните рамки в тъмнокафяво. За да се създаде усещането за единство в дизайна, същите тези цветове могат да се използват и в другите помещения на дома, макар и в различни оттенъци.