Основният признак за автентичност и старост на статуите в двора или градината, е патината по тях. По естествен път тя се натрупва с години, но има начин Вие сами да създадете подобен ефект за много по-кратко време. Тази техника можете да използвате не само за статуите, но и за фонтаните, или декоративните басейни на открито.
Добавянето на богата патина става посредством смесването на разнообразие от цветове – черно, жълтеникавокафяво, сиена (вид охра) и светло зелено. Основната цел е да се постигне максимално естествен ефект, което изисква деликатно нанасяне на цветовете върху повърхността. Според специалистите, ключът към това е преди да се положи боята, статуята (или повърхността, която обработвате) предварително да бъде навлажнена.
Необходими инструменти и материали: • бои за бетон, на маслена или латексова основа, в земни нюанси - черно, жълтеникавокафяво, сиена и светло зелено;
• вода;
• статуя (или друга повърхност) от бетон или гипс;
• четка за боя;
• бутилка със спрей, пълна с вода;
• гъба (най-добре сюнгер).
Изпълнение:
1. Следвайки инструкциите на производителя, смесете боите, докато получите цвят, напомнящ цвета на мъх. Използвайте вода, за да разредите нюанса с около 25%, тъй като първоначалният цвят е прекалено тъмен и силен.
2. Намокрете повърхността на скулптурата (или повърхността, която обработвате).
3. Внимателно нанесете цвета с помощта на четката (по-късно винаги можете да нанесете още цвят), като от време на време намокряте със спрея повърхността. Целта е да се постигне максимално естествен ефект, сякаш патината се е "стичала" надолу хаотично. Накрая оставете повърхността да изсъхне.
4. Използвайте гъбата, за да нанесете отделни цветове, създавайки специфични светлосенки. Не забравяйте, че мъхът и зацапванията се събират основно по ъглите и гънките – затова обърнете на тези места по-специално внимание. Накрая оставете повърхността да изсъхне добре. Вече разполагате със собствена "старинна" скулптура в двора на дома си.
www.diyideas.com