фирми продукти
представяме
работа
 
Строим лятна кухня без разрешение

Строим лятна кухня без разрешениеЗа изграждането на малки пристройки, като например лятна кухня или други неголеми подобрения, в имотите на хората да не се иска строително разрешение. Тази идея лансира арх. Николай Христов - началник на Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК).

Според него в такива случаи трябва да се въведе уведомителен режим, а не да се чака разрешение от общинската или държавна администрация. "За една малка лятна кухня или стопанска сграда да може да се представят в общината планове, изработени от проектант със съответната правоспособност за градежа", пояснява Христов. "В тези случаи е ненужно да има административен акт, какъвто е разрешението за строеж. Тези обекти трябва да са на регистрационен режим. Всичко това обаче е въпрос на законодателна инициатива. Министърът на инвестиционното проектиране арх. Иван Данов има сходни идеи за опростяване на нормативната уредба и облекчаване режима при изграждане на сгради от допълващото застрояване", казва той.

По думите му по този начин ще се намали броят на незаконните строежи, защото повечето от тях са именно подобни малки преустройства в малките селища. "Те губят много от времето на контролните органи, без значение общински или държавни, без значителен ефект върху управлението на територията. Почти винаги това става по жалба на съседа, искащ просто да навреди", казва шефът на ДНСК.

Според него около язовирите незаконни са се оказали само няколко бунгала и още толкова огради, които дори не се знае чия собственост са. "Оградите са телени и опасват неголеми парцели, раздавани някога по постановленията за усвояване на пустеещите земи. Тези имоти отдавна са изоставени."

Шефът на строителния контрол смята, че ще е добре за обектите от по-ниската пета категория за документите за градежа да се грижи не строителят, а проектантът. "Той познава по-добре нормативните документи по устройство на територията, а и разбира достатъчно, ако не и повече, от технологията на строителството. Подобна практика у нас е съществувала между двете войни. Тогава нещата са били опростени и действащи. Сега такова опростяване е нереалистично, но може, а според мен и трябва, актовете и протоколите по време на строителството да се съставят от проектанта", добавя Христов.

Доста по-радикална промяна на уредбата иска арх. Веселин Василев, зам.-председател на Съюза на ландшафтните архитекти в България (СЛА). Според него бъдещият авторски надзор трябва да бъде под ръководството на главния проектант. "До завършването на обекта не бива да се дава предимство на външен допълнителен контрол, като напр. строителния надзор. Това ще гарантира замисълът на проекта да бъде изпълнен без промени", предлага той.


23 юни 2014 - в. Монитор




Няма коментари


ключови думи
строителство, разрешителни за строеж, пристройки, незаконни строежи, ЗУТ


още от категорията строителство, строителни дейности

препоръчваме
интересно
албуми
новини
календар
полезни връзки
Сигурност и дискретност Условия за ползване   Начало Принтиране  
За нас Контакти Реклама Референции
  Created by Website.bg