"Болкан енерджи" ще инвестира над 120 млн. евро в изграждането на вятърен парк в Добрин с мощност 200 мВ. Компанията поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да й издаде 35-годишен лиценз за производство на електроенергия, преди паркът да бъде построен. Регулаторът разгледа искането й на открито заседание и ще се произнесе през следващата седмица.
Паркът ще бъде върху 7000 декара на територията на общините Добрин, Крушари и Генерал Тошево. Строителството му ще започне в началото на 2009 г. и ще продължи година. Първоначално ще бъдат монтирани 35 генератора с мощност по 2.3 мВ върху терени, които са собственост на дружеството. Годишното производство на енергия от тях ще е 169 хил. кВтч. На втория етап от проекта ще бъдат монтирани още 53 перки с обща мощност 119 мВ, които годишно ще произвеждат по 420 хил. кВтч електроенергия. Компанията ще изкупи терени за монтирането на парка, обясни изпълнителният директор Атанас Добрев.
Компанията мотивира 35-годишния срок на лиценза със срока на експлоатация на механичните части на перките, които е 20 години. Оборудването ще бъде доставено от "Енеркон". Изграждането на парка ще бъде финансирано от заеми и собствени средства на компанията. В доклада на ДКЕВР е посочено, че ще бъде отпуснат заем за реализацията на проекта. До момента дружеството е представило в регулатора проучвания за вятъра за 10 години от Националния институт по метеорология и Хидрометеорологичната обсерватория в Добрич, но сега се изисква да потвърди данните от проучването с едногодишно измерване на вятъра.
Акционери в "Болкан енерджи" са "Роял ресорт", която притежава 70% от акциите, останалите са на "Маккап". Експертите на регулаторната комисия са посочили, че "Роял ресорт" има опит в производството на електроенергия и притежава патент от българското Патентно ведомство за метод за изграждането на вятърни централи. "Болкан енерджи" вече преговоря с Националната електрическата компания за присъединяването на парка към нейната мрежа. Освен нова подстанция трябва да бъде изграден 30-километров електропровод. Законът за ВЕИ предвижда приоритетно присъединяване на енергийни обекти за алтернативна енергия и глоби за енергийните дружества, които да откажат такова присъединяване.