Ако харесвате стила на Изтока и искате да внесете частица от него в интериора си, този проект вероятно ще Ви хареса. Техниката, наречена "grass cloth" (от англ. grass – трева и cloth – плат, тъкан), ще внесе в дома Ви атмосферата на азиатската традиция и богатата текстура на естествена трева.
|
Ръчно изработените аксесоари – особено тези, изработени от естествени материали (бамбук, върба, сизал), са перфектните акценти на фона на така декорираната стена. |
Така полученият ефект наподобява релефните стенни покрития (например тапет), но без техните основни недостатъци – лесно захабяване и замърсяване на повърхността. Освен това, тъй като се използва боя вместо тапет, можете да се възползвате още по-пълноценно от разнообразния избор на цветове и нюанси.
Техниката "grass cloth" се съчетава чудесно с разнообразие от стилове и аксесоари, особено ако за основен цвят е избран неярък, пастелен нюанс. Този тип декорация обаче е най-подходяща за интериорите, вдъхновени от Далечния Изток, съчетани с природни материи и аксесоари.
Необходими инструменти и материали:
● Гланц (полупрозрачен)
● Четка (10 см.)
● Ваничка за боя
● Валяк за боя (23 см.)
● Латексова боя – цветове: бял (за основа), маслинено-зелен, зелено-сив и зелено-кафяв (за гланцовото покритие)
● Чистачка за прозорци (става въпрос за пластмасовия инструмент, с който се почистват стъклата на колите) или подобен (набразден) инструмент
● Линийка
● Макетно ножче
● Молив
● 3 бр. пластмасови контейнери с мерителни линии
● Самозалепваща се лента (5 см.)
● Маркер с фин писец
Основни стъпки:
● Разделете стената на сектори
● Нанесете с хоризонтални движения гланца върху стената с помощта на четка
● Прокарайте инструмента за набраздяване по гланцираната повърхност на стената
● Внимателно обработете линиите със суха четка
● Нанесете гланцова смес
● Омекотете и смесете линиите, така че да прелеят една в друга
Инструкции:
1. Подгответе повърхността – защитете ръбовете с тавана, ламперията, рамките на прозорците и вратите и прочее със самозалепваща се лента. Боядисайте цялата повърхност на стената с белия латекс (основа), а ако е необходимо нанесете два слоя. Накрая оставете да изсъхне за поне половин денонощие.
2. Използвайте линийка и маркер, за да разделите острието на чистачката за стъкла на сектори с широчина 0.6 см. На отбелязаните изрежете с макетно ножче вдлъбнатини с широчина приблизително 0.3 см.
3. Разделете стената на секции с ширина 1 м. и отбележете с молив. Отделете съседните сектори със бояджийска лента. В пластмасов съд смесете 4 части гланц с 1 част боя в цвят маслинено зелено. По същия начин в два отделни съда смесете с гланц и останалите 2 цвята боя – сиво-зеленото и зелено-кафявото. Така ще получите 3 полупрозрачни цветни гланцови смеси.
4. Потопете четката в различните комбинации от гланцови смеси. Започвайки от горната част на стената, нанесете с четката гланца върху първия сектор от стената.
5. Докато гланцът все още е мокър, поставете инструмента в най-горната част на сектора и го прокарайте хоризонтално от единия до другия му край. Избършете излишъка от гланц от инструмента и продължете надолу, припокривайки шарката, така че да се получи непрекъснат десен.
6. С помощта на четката лекичко обработете линиите на сухо, с хоризонтални движения, за да омекотите линиите.
7. Продължете със същата техника надолу, за да обработите целия сектор. Накрая оставете да изсъхне добре.
8. Когато сте готови с първия сектор, можете да продължите и с останалите, докато цялата стена (или стени) е готова. Накрая махнете бояджийската лента и оставете да изсъхне напълно.
Източник: bhg.com
От: Мирослава
1 резултат в 1 страница