Ако искате малката градина или двор да изглеждат визуално по-големи, специалистите съветват да разделите цялото пространство на няколко обособени части. Така ще постигнете едновременно две цели – ще използвате максимално мястото, с което разполагате и ще увеличите оптически неговите мащаби. Освен това, крайният резултат ще бъде градина или двор, в който има както цветни лехи и място за дръвчета, така и достатъчно пространство за кътчета за отдих и уединение.
Подобен проект позволява дългосрочно развитие на пространствата, които могат да се обособяват и разделят постепенно, за да се постигне желаният от собствениците резултат. За да се унифицира цялата градина и да се обединят визуално нейните елементи, могат да се използва избрана цветна палитра (тук е използвано червеното), която да се включи в цветните лехи, върху градинските мебели и дори чрез цвета на фасадата на къщата.
Местата за почивка – пейката до оградата и обособените кътчета с баня за птици за декорация, са базисните елементи, около които са изградени някои от пространствата. Както всяка градина, тази също не е напълно статична – тя се променя с времето и сезоните, позволявайки Ви да променяте екстериора спрямо настроенията и вкуса си.
1. Лични кътчета за усамотение
Каква е тайната за създаване на обособени кътчета за усамотение и почивка в градина с толкова малки размери? Всичко започва от оформянето.
Най-важното условие тук е – без прави линии. Особено, ако се отнася за двор или градина, разположени на малко пространство, сред улици и сгради, чиято неприятна гледка искате да скриете. Един от най-добрите начини да направите това е да създадете лехи с висока, бързорастяща зеленина, която да създава своеобразен жив плет около мястото. Може на пръв поглед да Ви се струва нелогично, но разбивайки цялото пространство на малки сектори с помощта на прегради и извивки, то започва да изглежда по-голямо. Защо ли? Ами погледнете например снимка 1, направена от верандата – оттам не можете да видите нишата за сядане от снимка 2 или пък кътчето с тухлената настилка близо до гаража.
|
(1) От верандата не може да се обхване с поглед целия двор – извивките, повдигнатите лехи и високите растения създават усещане на загадъчност. |
|
(2) Заради близостта си до водния кът и наличието на сянка от лозата, този кът е прекрасно място за лятна семейна вечеря на открито. |
Освен това извивките и лакатушещите пътечки омекотяват екстериора и създават интересен и нестандартен дизайн. Самите пътечки са лесни за направа – полага се специална тъкан, за да се спре растежът на бурените, насипва се пясък, върху който се полагат тухлите и накрая пясъкът се разнася в пространствата между тях.
Високите растения – например монардата, които могат да се видят на снимка 3, растат върху повдигната леха, създадена около тухления кът – една от причините той да не се вижда от верандата.
Друг трик при обособяването на пространствата е да създадете преходи – стъпала, арки, градинска беседка, порти или стълбове. Кръглата лавандулова леха, разположена в средата на двора, има по една градинска беседка от всяка страна, които визуално обособяват границите на това пространство.
|
(3) С помощта на желязната ограда целият екстериор е "рамкиран" визуално. |
Ботанически наименования:
Монарда - Monarda didyma
Хвойна (смрика) - Juniperus spp.
Лавандула - Lavandula spp.
Див рожков - Cercis canadensis
Ирга - Amelanchier grandiflora
Маркаритка - Leucanthemum x superbum
2. Създайте тематичен дизайн
Дори когато сте обособили няколко различни пространства (екстериорни "помещения"), като цяло дворът (градината) не би трябвало да изглежда разпокъсан. Визуалното единство е важно, тъй като, дори да не можете да обхванете с поглед цялото пространство от някоя от посочените места, то когато обикаляте из него запазвате усещането, че сте в един и същ двор.
Ключът към изграждането на двор, разделен тематично, е
повторението. Така например забележете, че всички лехи съдържат подобни по форма извивки – правите линии или пък една правоъгълна леха не биха могли да се впишат успешно в така създадения екстериор. Друг унифициращ елемент е червеното – когато се движите из двора, погледът Ви попада на червената тухлена настилка, червените цветя из лехите, червените аксесоари (тапицерия, тъкани, декоративни възглавнички и прочее) и дори фасадата на сградите. За визуално уеднаквяване на пространствата могат да се използват и избрани растения, разпръснати из целия двор. От друга страна високите брезови дръвчета блокират гледката и създават естествен "разделител", без да заемат много място или да спират притока на светлина между пространствата.
|
(4) Текстурата, създадена от листата на функията може да обедини пространството, ако се "разпръсне" из целия двор. |
|
(5) На верандата, възглавничките, тентата и растенията в червено създават чудесно място за забавление и разговори. |
Друг важен елемент от създаването на този тип двор/ градина е изграждането на множество места за спиране – пейката в зелената ниша, разположена в средата на пространството, усамотената веранда от снимка 5 и други места, където можете да седнете и отпочинете на чист въздух, или пък да прекарате няколко часа със семейството си.
|
(6) Червените бегонии, спускащи се от висящите кошници на предната тераса, завършват визуално цялостния екстериор. |
Ботанически наименования:
Астилбе - Astilbe spp.
Бегония - Begonia hybrids
Хемерокалис (вид лилия) - Hemerocallis hybrids
Функия - Hosta spp.
Бяла бреза - Betula papyrifera
Див рожков - Cercis canadensis
Ирга - Amelanchier spp.
Традесканция - Tradescantia hybrids
Източник: GardenGateMagazine.com
От: Magi
1 резултат в 1 страница