Как да си направите вертикална градина с бетонни блокчета
Подобен тип декоративна стена не е нещо ново, но в този си вид тя е изключително лесна за изграждане. Тъй като е ниска, за направата й не се изисква използването дори на хоросан. В случай че искате да я направите по-висока обаче, ще трябва да осигурите стабилността на конструкцията.
Необходими материали:
бетонни блокчета – както стандартни (с два отвора), така и единични (с един отвор). За показаната тук декоративна стена са използвани 15 единични и 5 двойни блокчета.
растения по ваш избор – за тази вертикална градина са използвани Дяволски бръшлян (Epipremnum aureum) и Каланхое (Kalanchoe).
пластмасови саксии – 13-15 см в диаметър ще ви свършат отлична работа
подходяща почвена смес
метла
Този проект има едно страхотно предимство пред останалите вертикални градини – не е използвана телена мрежа за придържането на цветята. Това е така благодарение на факта, че саксиите могат да се поставят директно в отворите на бетонните блокчета. По този начин си спестявате много усилия, вложени в рязането и прикриването на твърдата мрежа.
1. Изберете място за вертикалната си градина и подредете първите 5 блокчета
Мястото трябва да бъде равно и чисто. Добра идея е да използвате плътна стена за опора на вертикалната си градина. Ако предпочитате да я изградите на централно място, без да се поддържа от ограда или зид, по-разумно би било да използвате и хоросан. Друг вариант да направите конструкцията по-стабилна е да използвате не единични, а двойни блокчета за основата. По-широкият долен ред ще повиши устойчивостта.
2. Подредете втория ред от бетонни блокчета
Препоръчително е да редувате двойни и единични блокчета, така че конструкцията да стане симетрична. Така тя ще бъде по-стабилна и устойчива.
3. Добавете цветята
Поставете цветята в отворите, които излизат пред основната равнина на стената. В нашия случай те са три. Важно е саксиите да са тънки, за да могат да се напаснат в отворите на блокчетата. Разбира се, можете да оставите аранжирането на цветята като последна стъпка, но това до известна степен може да затрудни проекта. Причината ще разберете малко по-надолу.
4. Подредете третия ред бетонни блокчета
Поставете единични блокчета върху двойните, а там, където за долния ред сте използвали блокчета с един отвор, сега поставете двойни. В резултат ще получите шахматна подредба. Именно тя ще ви създаде трудности с цветята на предишния ред ако сте оставили полагането им за накрая. Отново поставете саксии в предните отвори – в нашия случай – два.
5. Добавете последния ред бетонни блокчета и цветя
За финалния ред ще използвате само единични блокчета като в тези, които прецените, отново поставите саксии с цветя. Ние сме продължили шахматната подредба като сме повторили позициите с цветя от втория ред.
Използвайте метлата, за да почистите излишната пръст от бетонните блокчета, и вашата вертикална градина е готова.
Тукможете да откриете още интересни идеи за атрактивно озеленяване.
Забележка: Статиите в сайта са публикувани, за да Ви дадат обща насока и идеи по отношение на показаните проекти. Comfort.bg не носи отговорност за евентуални инциденти по време на работата. Ако не сте достатъчно уверени в способността си да извършите определена дейност или проект, моля консултирайте се със специалист. По време на работа винаги взимайте необходимите предпазни мерки и четете внимателно инструкциите върху опаковките на продуктите. Винаги съобразявайте конкретните проекти с характеристиките на Вашия дом и собствените си умения.