Растенията винаги са печеливш ход, когато става дума за интериорен дизайн. Вариантите, в които зеленината може да участва в изграждането на облика на дома, са хиляди. Домашната, а и градинската растителност са свързани с много и различни проявления на човешката креативност, а и се заиграват с различни материали. Керамика, глина, рециклирани материали, метал, дърво, пластмаса, текстил – всички тези материали могат да бъдат успешно инкорпорирани в контекста на цветята и растенията в интериора. Някои от нас си спомнят актуалната за 70-те и 80-те години на миналия век тенденция за изграждане на цели малки домашни "джунгли" - кътчета с много и разнообразна растителност, палми, фикуси, кактуси, пълзящи и дори сухи декоративни цветя.
Декорацията на дома с растения и различните съдове, в които те виреят, продължава да е актуална тема и днес. Пък и какво по-хубаво от декорация, която се променя с всеки сезон. Разбира се, бихме искали и саксиите, в които расте нещо зелено, да са красиви и да допълват дизайна в жилището. А какво по-хубаво, ако вместо да купуваме готови (и често скучни) саксии, си направим свои собствени, и то от нестандартни материали.
Този проект показва как сами да си направим кашпа за цвете от циментов разтвор.
пластмастов съд за еднократна употреба за разбъркване на циментовия разтвор
летвичка или нещо друго, подходящо за разбъркване на разтвора
ножица
шкурка
Начин на изработка:
1. Вземете пластмасова кутийка, която да е по-плитка от тавичката, в която ще излеете цимента. Ако нямате такава кутийка (например от сладолед или нещо подобно), може да я изрежете, за да стане подходящият размер – около 1 сантиметър по-ниско от ръба на металния съд.
2. Изтеглете тънка лента от маджун или подобен материал и я закрепете от вътрешната страна по ръба на пласмасовата кутия. Тази мярка ще ви служи, за да стои кутийката стабилна, докато изливате циментовия разтвор, но в същото време не трябва да излиза от външната страна. Позиционирайте кутийката там, където искате да е отворът, в който ще засадите цветето. В показания случай отворът е центриран в средата.
След това покрийте тавичката и пластмасовата кутия с тънък слой вазелин. Това се прави с цел по-лесно отделяне на засъхналия цимент впоследствие.
3. Пригответе циментовия разтвор по инструкциите, посочени от производителя и го изсипете в тавичката. Придържайте пластмасовата кутийка в средата, за да не се размести. Запълнете до ръба на тавичката.
4. След като изпълните тази стъпка, леко разклатете тавичката – това ще раздвижи разтвора и ще помогне да излязат евентуални балончета въздух на повърхността.
5. Тук идва трудната част – оставете цимента да засъхне за поне 3 дни. Не се изкушавайте да махнете калъпа преди това, защото циментът ще е нестабилен и трошлив. След като изчакате няколко дни, обърнете тавичката върху плоска равна повърхност. С леко почукване извадете формата. Оставете за още няколко часа или дори цял ден на проветриво място.
6. Извадете кутийката от средата и шлайфайте готовата кашпа с фина шкурка. След като направите това, вашата нова декоративна циментова саксия е готова да посрещне своите обитатели. Засадете цвете в нея и я поставете където пожелаете.
Забележка: Статиите в сайта са публикувани, за да Ви дадат обща насока и идеи по отношение на показаните проекти. Comfort.bg не носи отговорност за евентуални инциденти по време на работата. Ако не сте достатъчно уверени в способността си да извършите определена дейност или проект, моля консултирайте се със специалист. По време на работа винаги взимайте необходимите предпазни мерки и четете внимателно инструкциите върху опаковките на продуктите. Винаги съобразявайте конкретните проекти с характеристиките на Вашия дом и собствените си умения.