Как да почистите стари петна от килима без токсични препарати
Не изхвърляйте стария килим или мокет, само защото по него има упорити петна, които Ви се струват трудни за премахване. Преди да посегнете за някой силен препарат, в който има какви ли не отровни съставки, пробвайте да премахнете петната с натурални средства. Содата за хляб отдавна е позната като многофункционално средство за почистване на дома, което е напълно безвредно за животни и малки деца. Тя се употребява за почистване на всякакви повърхности, особено ако искате да използвате натурална абразивна съставка. Освен това содата може да се използва за обезмирисяване на килими и мокети, като е достатъчно да нанесете няколко пакетчета от нея върху килима, да изчеткате, да изчакате няколко часа и да почистите содата с прахосмукачка. Другата съставка е оцетът, който като киселина неутрализира содата и й помага да премахне петната. Вижте колко лесно се почиства мръсотията.
Какво е необходимо: сода за хляб и разтвор от оцет с вода 50:50; четка за настилка; бутилка със спрей; прахосмукачка.
Инструкции:
1. Уверете се, че разполагате с достатъчно сода за хляб, като нейното количество зависи от броя на петната и тяхната големина. Можете да покриете само отделните петна или да обработите цялата замърсена зона на килима. Наръсете с дебел слой сода за хляб килима или мокета, като се уверите, че сте покрили навсякъде.
2. Напълнете с разтвор на вода и оцет бутилката със спрей. Напръскайте добре цялата повърхност на килима, която сте покрили със сода за хляб. Изчакайте сместа да зашупти и ако се налага добавете още течност. Целта е да се развие реакция, която да отстрани петната. Уверете се, че сте обработили с оцет всички части, за да може течността да си взаимодейства със содата за хляб.
3. Изчакайте няколко часа сместа да подейства върху петната по килима или мокета, без да търкате с четка.
4. Използвайте твърда четка за настилки, за да разнесете сместа върху повърхността на килима или мокета, така че не само да отстраните мръсотията, но и да направите сухата смес по-лесна за почистване с прахосмукачка. Ако сместа е все още влажна, можете да я оставите за още няколко часа да подейства, например през нощта.
5. Минете с прахосмукачка или с метла, за да отстраните сместа от килима или мокета. Уверете се, че не оставяте остатъци по повърхността, тъй като сместа е поела цялата мръсотия и петната от тъканта и от влакната.
6. Ако искате да почистите повърхността с шампоан за килими, можете да го направите, за да добавите ароматна щипка в стаята, но вероятно няма да се наложи да използвате повече препарати, тъй като килимът или мокетът би трябвало да са чисти и без неприятна миризма. Ако петната не са изчезнали, повторете процедурата преди да пробвате някой химически препарат срещу петна. Успеваемостта на процедурата зависи не толкова от старостта на петната, колкото от техния вид.