Кухненският остров, дори той да е съвсем малък, предлага множество възможности за съхранение на вещите в кухнята. Ако той е подвижен, може да се употребява като маса за сервиране или кухненски плот, а ако е голям, може да комбинира няколко функции в кухнята. Вижте няколко интересни идейки за кухненски остров с функционална външност.
Няма по-подходяща зона за съхранение на готварските книги от зоната, в която всъщност готвите. Дръжте книгите наблизо, за да са под ръка, когато са необходими. Съхранявайте ги в страничните части на кухненския остров, върху открити рафтчета, така че да ги виждате с един поглед и да не се налага да търсите желаната готварска книга.
8. Чекмедже за тенджерите
Ако имате вграден котлон в кухненския остров, можете да отделите голямо чекмедже под котлона за съхранение на тенджерите, с които готвите. Така те ще са Ви под ръка винаги, когато Ви трябват. През другото време те остават скрити от погледа вътре в кухненския остров. В чекмеджетата под котлона можете да съхранявате аксесоари за готвене и дори подправки.
9. Чекмедже за чинии
В дълбоките чекмеджета е трудно да се съхраняват чинии, тъй като купчините обикновено падат при всяко движение на чекмеджето. За да можете да използвате цялото пространство на нишата е добре да монтирате вътре в нея перфорирана дъска, в която сте сложили дълги дървени дюбели. Те могат да варират и да се местят по дъската, за да паснат на широчината на чиниите, които съхранявате, така че те да не се местят от купчините си.
10. Странична ниша за подправки
В тесни ниши върху страничната част на кухненския остров можете да държите подправки и овкусяващи съставки. Те могат да са върху открити рафтчета или зад вратички, но да са подредени така, че да се виждат добре.
11. Ниша за кухненските гъбки
В малката ниша встрани от кухненската мивка, ако конструкцията позволява, може да се монтира тясно чекмедже, в което да се съхраняват кухненските гъбки. Така те ще са на ръка разстояние, когато искате да вземете нова гъба за почистване. Чекмеджето е твърде тясно за други вещи, но за гъбите е напълно достатъчно. То се отваря под ъгъл и може да съхранява различни по големина гъбки.
12. Скрито кошче за рециклиране
Можете да скриете кошчетата за рециклиране на сметта зад вратичката на голямо чекмедже в кухненския остров. Чекмеджето може да се движи върху релси, а в него могат да се сложат 2 или повече кошчета за смет за отделните съставки.
13. Ниша за табуретки
За да не се бутате постоянно в кухненските табуретки, ако употребявате кухненския остров като плот за закуска и кафе, в едната му част може да се оформи малка ниша за тях. Така те могат да се приберат, когато не се употребяват по предназначение, стига височината им да е по-малка от тази на острова. В нишата можете да слагате кошчето за смет, за да не Ви се пречка, докато готвите.
14. Количка на колела
В едната част на кухненския остров можете да оформите ниша, в която да съхранявате малка количка на колела. Тя може да се употребява за сервиране на вечерята, като подвижен плот за рязане или като масичка за кафе. Височината й трябва да е малко по-малка от тази на кухненския остров, така че подвижната масичка да може да се вмъкне под него, когато не се използва.