Как да почистите бързо замърсените кухненски повърхности
Не чакайте повърхностите на кухненското обзавеждане да се замърсят до крайна степен, тъй като мръсотията се натрупва с времето и колкото повече чакате, толкова по-трудно ще я отстраните. Веднъж на 2-3 седмици можете да почиствате профилактично основните части на обзавеждането в кухнята, за да я поддържате чиста и да си спестите много нерви впоследствие.
Почистване на фурната
Отстранете металните решетки
Неминуемо ще намерите петна и пръски от храна по стените и дъното на фурната, особено ако готвите с много мазнина. Те се втвърдяват от високата температура и се изпичат, затова с времето са все по-трудни за отстраняване.
Накиснете металните решетки
Накиснете металните части на фурната в мивката, като сложите малко течност за миене. След като покиснат няколко часа ги изтъркайте с телче или гъба, в зависимост от нивото на замърсяване. Ако решетките са от неръждаема стомана, почистете със сода за хляб, но избягвайте да употребявате сода върху метални повърхности от алуминий, тъй като те могат да се повредят.
Почистете ги с паста от сода
За пастата срещу мръсотия смесете чашка сода за хляб и малко вода, разбъркайте добре. За нанасяне можете да употребявате четка за сладки или кухненска гъбка.
Покрийте вътрешността на фурната, където има отвори, с алуминиево фолио. Нанесете доза от пастата с четка или кухненска гъбка, като се стремите да покриете изцяло повърхностите. Оставете да действа за няколко часа, най-добре за през нощта.
Почистете фурната
Отстранете содената паста с пластмасово стъргало, като овлажните повърхностите преди да ги почистите. Избършете всички зони с влажна кухненска кърпа или гъбка. След това подсушете.
Вратата на фурната почистете с течност от вода и оцет. Намокрете чиста кухненска кърпа с малко от сместа и избършете. Избягвайте зоната покрай уплътненията, за да не влезе вода в тях. Подсушете добре.
Отстраняване на мръсотията от тостера
Тъй като отворите за филии са твърде тесни, те се почистват по-трудно. За да не загарят трохи във вътрешността на тостера е добре да я почиствате редовно. Преди да пипате каквото и да е по уреда го изключете от контакта.
Извадете тепсията
С мека четка отстранете трохите от вътрешните части на тостера. Извадете тепсията за трохи, изхвърлете мръсотията в кошчето и я избършете с влажна кухненска кърпа.
Ако уредът няма тепсия за трохите го обърнете и го изтръскайте леко, за да отстраните заседналите във вътрешните части трохи. Изтъркайте с мека четка и избършете външните части с влажна кухненска кърпа.
Почистване на микровълновата
Влага срещу мръсотията
Омекотете мръсотията в микровълновата фурна като сложите в нея купа с вода. Включете фурната и изчакайте парата да покрие вътрешността на фурната. Ако искате, можете да добавите малко лимонов сок във водата. Изчакайте 5 минути, преди да отворите вратичката на фурната.
Избършете вътрешните части
Избършете всички вътрешни части на микровълновата с кухненска гъба, която сте натопили в разтвор на веро. Изплакнете добре и подсушете.
Избършете външните части
С кухненска кърпа избършете външните части на микровълновата фурна. Ако има замърсявания, навлажнете кърпата с малко препарат. Избършете и подсушете.