Цялата екзотика и мъдростта на Изтока сякаш са вплетени в прочутите японски градини. Японската култура е известна с това, че има особено отношение спрямо природата и нейната красота. Основни елементи в японските градини са бамбук, вода, камък, а зеленината е оформена така, че да създава наслада за сетивата. Дори да не разполагате с пространство в градината си, за да оформите японска градина, можете да откраднете някоя идея от нейния стил.
Входна част
Използвайте обикновена бамбукова ограда, за да създадете уединение в градинката. Характерна за японските градини е входна порта с широка горна част и азиатски мотиви върху нея.
Тайнственост
Ако искате да оформите японска градина, опитайте се да създадете зони, дори да са малки, които да са скрити от погледа. Те могат да са свързани с криволичеща пътечка, която да разкрива тяхната красота постепенно, като минава около тях.
Зеленина в няколко разцветки
Повечето японски градинки разчитат на ненатрапчивата комбинация между контрастиращи багри върху зеленината. Светлозелени и тъмнозелени растения създават ефектна фокусна точка, като разцветките могат да варират. Вечнозелените дръвчета са особено подходящи за азиатската градина, тъй като осигуряват зеленина непрекъснато, а тя може да се мени като текстура и краска.
Структури от зеленина
Дърветата в японските градини много често се подрязват във форма, която подчертава тяхната структура. Много популярни са структурите от японски клен, който притежава зигзагообразна конструкция на клонките.
Мъх
Мъхът е съществена част от азиатската естетика на японската градина. Добре е да се ползва в зони, в които не се стъпва, да речем покрай каменни пътечки или покрай дръвчета до вода. Мъховете харесват влажна и сенчеста среда, обикновено под дървета.
Уединен павилион
Не е нужно да оформяте огромен павилион с азиатски черти, достатъчно е да направите малка покрита беседка. В нея можете да оформите кът за четене и чайна. Постройката може да е от бамбук или дърво, с екзотични азиатски мотиви в нея.
Криволичещ мост
Според легендата мостовете със зигзаг форма предпазват от зло, тъй като злото се движи в права линия и не може да мине по моста. Дори да не вярвате в легендата, малкият мост над поточе или рекичка е страхотна зона за релаксация.
Вода
Основна характеристика на азиатските градини е наличието на вода. Тя може да е под всякаква форма, като особено популярни са езерата, рекичките, фонтаните. Дори да не разполагате с много пространство в градината, можете да оформите зона с малък фонтан. Ако имате по-голяма градина можете да оформите изкуствено езеро.
Специфична особеност на японските езера в градината са цветните рибки koi, които могат да се отглеждат дори в по-малки водоеми. Част от релаксацията край водата е храненето на рибките. В студените месеци обаче те трябва да бъдат прибрани вътре.
За онези ентусиасти, които обичат водата, има идейки за малки зони с водопад. Ромонът на водата, която се спуска по каменните стъпала и криволичи, за да се излее в езеро, е релаксиращ звук за отмора на сетивата.
Бамбукова ограда
Бамбукът се употребява широко в японската градина, като от него могат да се оформят малки беседки и пергола. Можете да изработите бамбукова ограда покрай пътечките из градината с желана височина на оградата.
Дзен градина
Не можем да пропуснем основна част от японската градина, която е свързана с източната дзен релаксация. Тя се състои от ситен чакъл, който се оформя с малко гребло, като тази дейност е част от релаксацията. Можете да ползвате едър пясък и не много големи камъни, които да сложите из градината несиметрично. Зеленината обикновено се слага оскъдно, като често е обградена от малки камъчета.