Неравните терени със склон понякога са предизвикателство за градинарите, но с добре подбрани растения можете да създадете чудесна градинка пред дома или вилата си. Заради неравностите е добре да изберете зеленина, която не изисква много грижи, но създава настроение с цветовете си. Много подходящ сектор за създаването на градинката е входът на дома, пред вратата на градината или двора. Разположете растенията на етажи, за да се разкрива изцяло техният потенциал. Комбинацията от маргаритки, метличина, петунии и рудбекия, съчетани с издръжлив седум и орнаментна трева, ароматни карамфили джуджета и ниско растяща степна вишна по протежение на дървената врата, създава свеж акцент пред дома.
Списък на предложения за растенията
(Забележка:Растенията трябва да се съобразят с мястото, където ще виреят и условията там. Дадените растения са примерни и алтернативни, което означава, че Вие трябва да изберете едно от тях или друго растение по Ваш избор.
ВНИМАНИЕ:Някои от избраните от Вас растения и техните плодове може да са отровни – не яжте плодовете, листата или други части от растения, за които нямате изрична информация, че са напълно безвредни за човека.)
A. Доротеантус (Dorotheanthus bellidiformis) – 8 броя
B. Пурпурна петуния (Petunia Purple Wave) – 6 броя
C. Иберис (Iberis sempervirens) - 15 броя
D. Вълновидна плъстица (Deschampsia flexuosa) – 3 броя
E. Карамфил джудже (Dianthus ‘Bath’s Pink’) - 6 броя
F. Седум (Sedum spectabile) - 1 брой
G. Маргаритка (Leucanthemum × superbum) – 6 броя
H. Метличина (Centaurea dealbata) – 1 брой
I. Лупина (Lupinus perennis) – 1 брой
J. Лихнис (Lychnis alpina) – 6 броя
K. Рудбекия (Rudbeckia ‘Goldsturm’) – 3 броя
L. Кореопсис / жълтичка/ (Coreopsis grandiflora) – 9 броя
M. Жълт блатняк /блатен крокон/ (Caltha palustris) – 3 броя
N. Степна вишна (Prunus tomentosa) – 3 броя
А. Доротеантус |
H. Метличина |
B. Пурпурна петуния |
I. Лупина |
C. Иберис |
J. Лихнис |
D. Вълновидна плъстица |
K. Рудбекия |
E. Карамфил джудже |
L. Кореопсис |
F. Седум |
M. Жълт блатняк |
G. Маргаритка |
N. Степна вишна |
1. ПодготовкаПри този проект от особена важност е подготовката. Предварително си отговорете на няколко въпроса:
• Разполагате ли с готово място за изпълнение на плана? Схемата показва приблизителната големина на проекта, но Вие можете да увеличите тези мащаби или пък да ги намалите, като спазите съществуващото съотношение и увеличите/ намалите броя на растенията от всеки вид (или пък като премахнете от плана някои растения).
• Изисква ли почвата на терена подобряване? Повечето от избраните растения не са капризни в това отношение, но добре овлажнената почва е отлична среда за тяхното развитие. За да тествате почвата, намокрете един сектор от нея с маркуч и изчакайте 24 часа. След това стиснете с ръката си буца пръст – пръстта трябва да се оформя на топка, но да се рони лесно при натиск. Ако тя става на топка, но не се рони, вероятно пръстта е твърде глинеста, а ако не иска да се оформи в топка – вероятно е твърде песъчлива. И в двата случая почвата изисква подобрение – за целта можете да добавите подходяща торова смес.
2. Създаване на основатаЗа да очертаете основата можете да използвате градински маркуч, с който да оформите границите на лехите. Когато сте доволни от резултата използвайте абсорбираща се спрей-боя, за да направите по-ясни очертанията. С помощта на остра права лопата окопайте границите, за да оформите ръба на всяка леха.
Ако теренът е покрит с трева имате няколко възможности. Ако секторът е малък, можете да премахнете чимовете с помощта на права лопата (предварително намокрете почвата), а накрая да обработите почвата отдолу. За по-големи терени обаче ръчна орачна машина, с която да обработите тревата, така че тя да бъде смесена с почвата. Така не само ще премахнете чимовете, но и ще обогатите почвата с органични вещества.
Независимо как ще решите да обработите терена, уверете се, че сте обработили почвата на дълбочина поне 15- 20 см. След като подготвите мястото, полейте почвата добре и изчакайте няколко дена. Ако през това време се появят бурени ги почистете, а ако използвате за целта химикали проверете върху етикета на препарата колко време трябва да изчакате преди да засадите растенията.
3. ЗасажданеИдва времето и на най-забавната част от проекта – засаждането на растенията. Готовите растения (разсад) извадете от саксиите (закупен или засаден предварително) и ги поставете на местата им в лехата. Това ще позволи да видите как ще изглежда лехата и дали има нужда от допълнително донагласяне. Уверете се, че растенията са на подходящо разстояние едно от друго, за да могат да растат и да се развиват нормално
Източник: bhg.com