Трансформация в 3 стъпки: Елегантна трапезария в коралово
Вижте как тази стилна, но скучна като дизайн трапезария се превръща в елегантно помещение за цялото семейство, изпълнено с цвят и екзотични акценти.
Стъпка 1: Изходна точка
Просторната и стилна трапезария притежава огромен потенциал – нейните най-големи предимства са красивата дървена настилка в шоколадово, както и голямата ниша в стената, която играе ролята на ефектен архитектурен детайл. Неутралната палитра на помещението обаче го прави да изглежда твърде безлично, като този проблем не може да бъде решен дори чрез отчетливия контраст между абаносовите столове за хранене и снежнобялата тапицерия. Що се отнася до фоновите цветове и декорацията на прозорците, то те са абсолютно неподходящи за структурата и дизайна на трапезарията – нюансите са твърде неутрални, а завесите сякаш се сливат със стените наоколо. Колкото и странно да звучи, новият дизайн на помещението е вдъхновен от луксозната маса за хранене, базирайки се на нейния класически стил (китайски чипъндейл).
Стъпка 1: Семпли акценти
Просторната ниша е боядисана в искрящо бяло, но сякаш се губи на фона на много бледия бананов оттенък върху стените. Нишата създава естествена фокусна точка, която привлича вниманието по един непринуден начин. Освен това тя балансира визуално високите прозорци в помещението. Преди трансформацията тук е поставена не много голяма масичка с аксесоари – тя е красива, но твърде семпла за потенциала на нишата.
Стъпка 1: Основа на дизайна
Макар повечето хора да подценяват този факт, изборът на сервиз за хранене е като да се избират аксесоари – той трябва да се съобрази с индивидуалния начин на живот на собствениците на дома. Основният фактор при този избор е честотата на ползване – дали сервизът ще се използва всекидневно или само при специални случаи. Семплият дизайн е по-подходящ за ежедневна употреба, тъй като се координира по-лесно с аксесоарите в стаята. В случая обаче твърде семплият комплект за хранене изглежда не на място върху луксозната маса.
Стъпка 2: Шепа изисканост
При първата стъпка на трансформацията дизайнерът добавя килимче в коралово, за да обособи визуално целия кът за хранене и да добави повече цвят. Старият полилей е заменен с нов, чийто дизайн е по-модерен. На този етап декорацията върху стените и прозорците не е променена – това ще стане едва в третия етап. Единствената разлика в тази насока е смяната на ажурните завеси със семпли бели щори.
Стъпка 2: Допълнителни акценти
Нишата също е трансформирана – старата масичка е заменена с нова, а на мястото на овалното огледало са поставени четири еднакви плакета със семпла декорация с водни кончета. Обзавеждането е допълнено от кокетна табуретка с формата на барабан, която изпълнява едновременно декоративна и функционална роля.
Стъпка 2: Наслояване на акцентите
Семплият, но красив сервиз е допълнен с декоративни чинии, които освежават дизайна на цялата маса. Новият дизайн залага на меките контрасти – между гланцирана керамика и метал, между бяло и златисто, между прозрачен кристал и плътен порцелан, между овали и правоъгълници.
Стъпка 3: Наситени цветове
Кораловият нюанс на килимчето е пренесен върху стените и е заменил бледия бананов фон. Промяната на фона от своя страна изменя коренно дизайна и атмосферата в трапезарията. Върху кораловата основа са добавени деликатни детайли в златисто и бледолилаво, които се сливат в едно, създавайки ефектна декорация.
Стъпка 3: Акценти на масата
Върху луксозната маса за хранене от тъмна дървесина е добавена черно-бяла ивица плат, която не скрива нейната красота, но същевременно не я оставя да изглежда гола. Геометричните шарки върху ивицата, стъклените акценти на масата (например семплият свещник) и допълнителните порцеланови съдове с изящна декорация придават деликатен, но стилен характер на аранжировката.
Стъпка 3: Отчетлива ниша
Заобиколена от наситените коралови тапети, бялата ниша изпъква красиво, още повече, че вътрешността й е декорирана със семпла релефна ламперия. Плакетите са преместени на другата стена, а на тяхно място е поставено шестоъгълно огледало със златиста рамка. От двете страни на масичката в абаносово са поставени две подови лампи със златиста основа и цилиндричен абажур.
Стъпка 3: Ярки стени
Старата масичка от нишата е преместена на съседната стена, между двата прозореца. Тук са и плакетите от втората стъпка на трансформацията. Масичката е чудесно допълнително място за сервиране – върху нея могат да се поставят гарафите с вино, фруктиерите и допълнителните чинии. Яркият характер на стените е балансиран от класическата и деликатна природа на черно-белите контрасти.
Стъпка 3: Геометрични завеси
Семплите, но стилни завеси на прозорците са елегантен, но ненатрапчив детайл в интериора. Те са полупрозрачни, така че не блокират изцяло слънчевата светлина, навлизаща в трапезарията. Геометричните форми се координират с тези на декоративната ивица на масата и създават стилен акцент. От друга страна черно-бялата комбинация я приобщава към цялостната цветова палитра на помещението.