Старите воденични камъни, намерени на вилата или на село, могат да се превърнат в ефектен аксесоар за градината. Дори да не разполагате с много пространство в двора, винаги можете да намерите място за този нестандартен аксесоар, чиято направа също не е сложна. За проекта са Ви необходими два воденични камъка (или създадени в същата форма бетонови блокчета) и рециркулираща водна помпа от специализиран магазин.
Тъй като е по-ниско от стандартните градински фонтани, съоръжението може да се постави сред растения, за да се създаде уединен воден кът. Единственото условие е избраното от Вас място да има достъп до електричество.
Необходими материали:
* малка оборотна (рециркулираща) водна помпа * 2 воденични камъка – в два размера и с диаметър между 40 и 60 см. * плитка облицовка (като тази за басейни и декоративни езера) – малко по-широка от по-големия воденичен камък * речни камъчета * дървена дъска
Инструкции:
1. Подгответе облицовката – тук е използвана готова облицовка за дъното на бъчва за уиски. Тя ще позволи на водата да се събира в нея, за да се върне отново нагоре чрез водната помпа, затова тя трябва да бъде достатъчно дълбока.
2. Изберете място за фонтанчето и направете дупка с размерите на облицовката – поставена в нея, тя трябва да е равна на повърхността. Когато вместите цялата облицовка в дупката, добавете отстрани още почва, за да я изравните и почистете добре вътрешността й.
3. Добавете помпата, като я поставите в средата на облицовката. Около и под нея подредете гладки речни камъчета, и я застопорете стабилно.
4. Върху ръба на облицовката, по диагонал, поставете дървената дъска. Отбележете с молив мястото, където дъската минава над помпата – на това място изрежете отвор. Двата края на дъската срежете така, че да пасне стабилно върху ръбовете на облицовката. Дървената дъска играе двойна роля – тя е ориентир за локализирането на двата воденични камъка и едновременно с това поема тяхната тежест, за да не смачкат основата.
5. Подредете двата воденични камъка един върху друг, като ги стабилизирате върху дъската. Изравнете ги така, че отворите им да пасват с този на дъската отдолу. Напълнете облицовката с вода.
6. Включете помпата, като се уверите, че няма риск от попадане на вода в източника на електричество. Регулирайте силата на изтласкване на водата според желанието си. Скрийте ръбовете на дъската с речни камъни или пълзящи растения, но без да рискувате част от почвата да отиде в коритото на облицовката и да се смеси с водата в него.
7. Добавете достатъчно вода, включете помпата и регулирайте, ако е необходимо. Помпата ще върти водата, но ако е много горещо, тя може да се изпари – ако водата стане твърде оскъдна, помпата може да изгори, затова наливайте редовно допълнително вода в коритото. Приберете помпата при първите студове, за да я инсталирате отново напролет.
Забележка: Статиите в сайта са публикувани, за да Ви дадат обща насока и идеи по отношение на показаните проекти. Comfort.bg не носи отговорност за евентуални инциденти по време на работата. Ако не сте достатъчно уверени в способността си да извършите определена дейност или проект, моля консултирайте се със специалист. По време на работа винаги взимайте необходимите предпазни мерки и четете внимателно инструкциите върху опаковките на продуктите. Винаги съобразявайте конкретните проекти с характеристиките на Вашия дом и собствените си умения.