
Най-добрата схема при изграждането на новите ядрени мощности при "Белене" би била публично-частно партньорство. При нея публичните власти и частният сектор като двама равностойни партньори си поделят солидарно финансовите разходи, пазарния риск и съответните печалби.
Това е посочено в обръщението на президента Георги Първанов до участниците в конференцията на българския атомен форум "Булатом", който започна вчера край Варна. Доколкото става дума за проект, от който зависи сигурността на доставките в целия регион, в това партньорство могат да се включат и други страни от региона, които биха били потенциални потребители на електроенергията, произвеждана от "Белене".
Той би могъл да получи и финансова подкрепа по линия на фондовете, насочени към предотвратяване промяната на климата в света, се казва още в обръщението на президента. При публично партньорство имаме предвид цялото общество, обясни той.
Президентът подчерта, че в България все още няма ясна правна рамка, която да регламентира що е обществена полза. България вече не може да оспорва преждевременното извеждане от експлоатация на малките блокове на АЕЦ "Козлодуй", защото е подписала и ратифицирала договора, който съдържа тези ангажименти, е позицията на президента, уточни Николай Карадимов, секретар по външна политика към президентството. Промяна на договора за трети и четвърти блок на Козлодуй ще е изключително трудна, защото ще е нужно споразумение между всички страни-членки на Евросъюза, заяви Гордън Адамс, депутат от Европейския парламент. Той подчерта, че този въпрос трябва да бъде оставен за разглеждане след влизането на България в ЕС.
Има компании, които са заявили желание да бъдат стратегически инвеститори за изграждането на АЕЦ "Белене", съобщи Богомил Манчев, председател на "Булатом". Това са руската РАО и италианската ЕНЕЛ. Той подчерта, че е предвидено инвеститорът да получи 49 процента от бъдещата АЕЦ. Не е заложен вариант за продажба на акции на борсата.
БТА