Градско кафене, старинен квартал с градски къщи, морско дъно с аквариум и русалки, корабът на капитан Хук и неговият екипаж, дори оракул, който ще говори с посетителите. Такива са вижданията на кандидатите да преобразят бомбоубежищата под Морската градина на Бургас.
Строеното преди повече от 60 години бомбоубежище е трябвало да спасява хората при въздушни нападения и радиоактивна заплаха. В края на 80-те е станало опасно, след като наркомани окрали кабелите и счупили електрическите табла. Сега подземните галерии и коридори ще се превърнат в лабиринт, кръстен Омагьосаният подземен град.
Комплексът за забавления ще бъде разположен в подземните галерии в Морската градина, като ще се запази и тяхното основно предназначение – да бъдат защита на хората при евентуално бедствие. На обща територия от 3180 кв. м ще бъдат изградени 12 помещения и 17 коридора, които ще бъдат преобразени според фантазията на проектантите. Два от четирите изхода на помещението водят директно на плажа. В случай на опасност старото скривалище ще може да побере до 3500 души.
Проектът е на обща стойност 2 200 000 милиона лева с ДДС. Той ще бъде реализиран със средства от финансовия инструмент "Джесика", които ще бъдат възстановени в срок от 7 години. За да изгради атракциона с европейски пари, общината получи бомбоубежището от държавата.
"Общинският дълг се поема от фонд за градско развитие и е приложима разпоредбата, при която не следва да се провежда процедура за обществена поръчка за него. От цялата сума от 2 200 000 лева до 96% (или сума до 2 110 000 лв.) ще бъде осигурена със заемни средства, а разликата от до 4% (до 90 000 лв.) ще бъде участие от страна на Община Бургас", обясни зам.-кметът по финанси на Община Бургас Красимир Стойчев.
Според договореностите срокът за погасяване на дълга е 31 декември 2026 г. при 4 месеца гратисен период по главница от въвеждане на проекта в експлоатация, а той трябва да се реализира най-късно до 30 май 2014 г. Предложеният фиксиран максимален лихвен процент за частта от кредита, осигурен от "Регионален фонд за градско развитие" АД (РФГР АД), е в размер на 2% годишно, коментира Стойчев.