България е на 52-ро място в световната класация за икономическа свобода
България бе класирана на 52-ро място в световната класация за икономическа свобода за 2005 г. Тази позиция ни е отредена в статистиката на в. "Уолстрийт джърнъл". Изданието прави класацията заедно с американската фондация Хертридж, като определянето на индекса за икономическата свобода тази година се прави за 155 страни по света.
През миналата година страната ни е била класирана на 78-о място. Новата позиция, отбелязала ръст от 26 стъпки, поставя страната ни в групата на страните с преобладаващо свободна икономика. Индексът за икономическа свобода отчита 50 независими променливи величини. Като най-голямо значение имат критериите просперитет и свобода на пазара. Първото място в класацията тази година заема Хонконг, като бившата британска колония за 11-та поредна година оглавява листата като държавата с най-свободната икономика в света. На втора и трета позиция се нареждат Сингапур и Люксембург.
Невероятен ръст в класацията бележи новоприетата страна членка на европейския съюз - Естония. По икономическа свобода прибалтийската република се е наредила пред всички водещи държави от Стария континент и заема престижното 4 място.
Сред новите страни членки на Европейския съюз водещи позиции заемат и Кипър (21) и Литва (23). Латвия заема 28 място в листата, Чехия е на 33-то позиция, Унгария - на 35-та, Словакия - на 36-та, Полша - на 41-ва, а Словения - на 45-та.
След България в класацията остават пълноправният член на ЕС - Гърция (59), а също и Хърватия (74), Русия (124), Румъния (125).
В оценката за България се посочва, че фискалната обремененост на правителството се е влошила, но търговската и паричната политики са се подобрили, в резултат на което общата оценка за страната се е повишила с 0,24 пункта до 2,74 пункта.
Експертът на Центъра за икономическо развитие Бленика Джелепова заяви, че огромният ръст на икономическата свобода, който е отчетен за страната ни е огромно постижение. Тази оценка на фондация Хертридж и "Уолстрийт джърнал" е изключително благоприятна за инвестиционния рейтинг на България, обясни тя. Фактът, че изпреварваме страни членки на ЕС, като Гърция сочи, че усвояването на средствата от европейските фондове у нас е на много по-добро ниво, добави Джелепова.