Нелегален внос на евтини китайски мебели притиска българските производители, които от пролетта насам регистрират рязък спад на оборотите си, съобщи Калин Симеонов, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. Те не са толкова лоши по качество и в магазините пристигат значително по-евтини, защото за тях не се плащат никакви данъци и такси. Страната ни не прави изключение от тенденцията в целия Европейски съюз, където половината от вносните мебели пристигат от Далечния изток. След Китай по внос в общността се нарежда Виетнам, сочи статистиката на ЕС.
Родните производители вече са регистрирали 40 на сто спад в производството и около 35% намаление при търговията с мебели. Това на практика означава, че все още се продават стоки, произведени преди да започне икономическата криза. Има намаление на вноса с 40 на сто, а износът се е свил с една трета. Тази картина е сравнително благоприятна за нашите производители, които все пак успяват да правят експорт, отчете Симеонов.
Цените на мебелите у нас са намалели с 20-25 на сто според експертите от бранша. Въпреки че няма официално обявени фалити, много предприятия сега са на границата на затварянето. Изпълняват само по няколко единични поръчки и очакват съживяването в цялата икономика. В бранша често се работи по поръчки, за които не се издават никакви фактури, а майсторите вземат парите на ръка, съобщи още Симеонов. Това увеличава допълнително размера на сивия сектор в този традиционен за страната ни отрасъл.
Първите сигнали на кризата са усетени в дървопреработвателната промишленост, която е силно свързана със строителството, съобщи още Симеонов. Не можеше да остане без последици нездравословният растеж в отрасъла, където се изляха спекулативно много пари. Фирмите от дървопреработвателната промишленост имат сега сериозни проблеми заради намалялото изграждане на сгради в страната.
Въпреки негативните тенденции през миналата година над 50 процента от фирмите в дървообработващата и мебелната промишленост у нас очакват увеличаване на оборотите през 2009 г. с 5 до 15 процента. Около 30 на сто от компаниите смятат, че ще запазят сегашните си обороти, и само около 5-6 процента очакват спад.