
Община Варна започва въвеждането на система за автоматизирано управление на уличното осветление в града. Новината бе съобщена на откриването на учебно-изследователска лаборатория "Улично осветление" в Техническия университет във Варна. Лабораторията е минимодел на системата, която ще обхване целия град в близките няколко години.
Най-важният елемент от проекта - изграждането на контролно-информационен център, може да започне още през тази година. Той е на стойност 200 хил. лв. като средствата ще бъдат осигурени от преизпълнението на общинския бюджет. Центърът за управление на системата може да бъде изградена за около 2-3 месеца. Той ще се намира в Техническия университет, който ще поеме ангажимента и за обучението на кадрите, необходими за обслужването му. През следващата година общината ще финансира внедряването на иновационната технология и за уличното осветление по основните пътни артерии - между летището и спирка "Република", както и от квартал "Аспарухово" до "Виница". За изпълнението на тези участъци са необходими 1.7 млн. лв.
Изчисленията показват, че за да бъде обхванат целия град, е нужна инвестиция от 11.5 млн. лв. Въвеждането на системата за автоматизирано управление на уличното осветление ще доведе до икономия на електроенергия между 30 и 50%, точно отчитане на изразходеното количество, намаляване разходите за обслужване с 30 - 40%, както и удължаване живота на лампите с около 30%.
Според специалистите при сегашните цени на тока целият проект ще се изплати за около 7 години. Системата, която Техническият университет предлага, може да се управлява на ниво отделен осветител, като той може да се включва и изключва дистанционно през интернет, да се снижава мощността му, както и да се отчита електроенергията и всички електрически количествени и качествени параметри. Чрез технологията се сигнализира също при повреда на лампа или пусково-регулиращ апарат.
Ефектът се постига чрез оборудването на електрическите касети на лампите с GPRS модем, който прави връзка с доставчика на GSM услуги и се свързва с глобалната мрежа през неговия интернет център. По този начин системата може да бъде управлявана от целия свят. Отделно осветителите трябва да бъдат снабдени със съвременни пускови апарати, лампови и сегментни контролери, електромери и рутери. Сигурността се гарантира чрез дублирането на всички комуникационни канали, осигурени са два независими доставчика на интернет. Ако въпреки това се изгуби връзката с центъра, контролерите продължават да работят по вградена в тях програма, така че дори в този случай няма опасност градът да остане на тъмно.
3 август 2007 - в. Дневник
От: Петър Стоянов
1 резултат в 1 страница