
Само ден след обявяването на окончателното решение, че България ще стане член на Европейския съюз през следващата година, големи германски инвеститори са заявили конкретните си намерения да реализират проекти в България. Това съобщиха от Германско-българската индустриално-търговска камара, която подпомага развитието на бизнес отношение между двете страни.
Кривата на запитванията и на конкретните предложения за инвестиране в България рязко се повиши и очевидно тази промяна е пряко свързана с решението страната да стане член на ЕС, обясниха от камарата. Специалистите очакват тази тенденция да се задълбочи и повече чужди компании да насочат интереса си към България. През последните месеци редица големи германски концерни са представяли плановете за работа в България пред високопоставени български политици, съобщиха още от камарата. Решение за действие са взели обаче само някои от тях.
На първата си пресконференция новият германски посланик Михаел Гайер обяви в понеделник, че в скоро време се очакват три мащабни германски инвестиции. Две от тях предвиждали откриване на 600, съответно 400 нови работни места, а българското правителство вече било уведомено за тях. Посланикът не пожела да даде повече подробности, тъй като преговорите все още продължават, но уточни, че става дума за инвестиции в производството с наистина значителни средства.
Според в. "Дневник" от германските бизнес среди единият от проектите е на "Луфтханза техник АГ" (Lufthansa Technik AG), техническото звено на германския авиопревозвач "Луфтханза". Съвместно с българската авиокомпания "Хемус ер" концернът смятал да изгради база за техническа поддръжка и ремонт на самолети. България била избрана заради стратегическото си положение, позволяващо в страната да се ремонтират машини за междуконтинентални полети.
6 октомври 2006 - в. Дневник