Общи принципи при изграждане на домашни киносалони

Списание

ОЩЕ ЗА КЪЩАТА

Брой

06/2011

Най-четено от броя

    Соларна енергия - какво ново     Общи принципи при изграждане на домашни киносалони

Още от броя

Общи принципи при изграждане на домашни киносалони

За изграждането на добре функционираща система за домашно кино са необходими няколко взаимно допълващи се компонента:

• подходящо по размери и акустично обработено помещение;
• озвучителна система, отговаряща на съвременните звукови формати;
• видеомонитор, видеопроектор и екран (или и двете), съобразени с видеоформатите, които ще бъдат използвани;
• подходяща система за осветление (в по-голяма част от домашните киносалони няма прозорци, за да се подобри звукоизолацията към другите части на жилището);
• система за управление на отделните компоненти.

Ще разгледам накратко правилните технически стъпки за постигане на оптимален цялостен ефект при осъществяване на проект "домашно кино". Разбира се, добре е всички описани части да бъдат съгласувани с архитект или интериорен дизайнер, както и с квалифицирано техническо лице.

ЧАСТ "АКУСТИКА"

Изключително важно е разположението на помещението спрямо останалите жилищни площи. Правилното ситуиране на домашното кино може да спести значително инвестицията в звукоизолация. Добре е домашното кино да е максимално отдалечено от спалните и да има минимален брой врати и прозорци. Помещението трябва да е осево симетрично и с правилни пропорции (дължина, ширина, височина). Трябва да се осигури необходимата звукоизолация както на преградните конструкции, така и на вратите и евентуалните прозорци. Вътрешната акустична обработка трябва да осигури невъзможността за възникване на нежелани звукови отражения, и то в достатъчно широка честотна област. При малки помещения е задължително да се вземат мерки за поглъщане на нежелани ниски честоти, както и ако се изисква, да се добавят дифузни елементи, които да създава илюзия за акустически по-голямо помещение. Необходимо е да се обърне внимание на шума, който предизвиква евентуалната климатизация на помещението, както и възможността за изтичане на шум към околното пространство.

ЧАСТ "ЕЛЕКТРОАКУСТИКА"

Тук идва моментът за избор на озвучителни тела, усилватели на мощност, процесори и декодери. Възможностите са много и в повечето случаи зависят само от горната граница на предполагаемия бюджет.

За по-малки помещения са за предпочитане активни (с вградени усилватели) директно излъчващи озвучителни тела. При големи помещения с оглед постигане на необходимото звуково налягане се използват различни комбинации от пасивни звукови тела. Необходимо е да се подберат подходящи усилватели на мощност, както и да се изчислят сеченията на присъединителните кабели. При такива системи (с дву- или трилентово честотно разделяне) е препоръчително използването на активни филтри (това води до увеличаване на броя на усилвателите на мощност, но дава възможност за много по точни настройки на системата и значително повишаване на надеждността й). Не трябва да се пропуска и наличието на озвучително тяло (или тела) за възпроизвеждане на субниски честоти. Като правило то (те) се разполага(т) извън оста на помещението и параметрите им трябва да са съобразени с тези на основните озвучителни тела.

Групите озвучителни тела са – ляво, център, дясно (в идеалния вариант са разположени зад екрана, който трябва да е звукопроницаем) и ефектови – лява, задна и дясна. Отклоненията от стандартните положения на телата могат да бъдат до ± 100 както в хоризонталната, така и във вертикалната равнина.

Препоръчително е пиковите звукови нива на всяка една от групите озвучителни тела да достигат до 103-106 dB SPL в областта на централното зрителско място – т.е. сумарното звуково ниво може да достигне 113-116 dB – доста висока стойност, която трябва да се има предвид при планирането на звукоизолацията.

ЧАСТ "МУЛТИМЕДИЯ"

Основна и неразделна част от домашния киносалон е видеомониторът или прожекционното устройство (или и двете). За възпроизвеждане на видеоинформация най-разпространен е формат 16:9 (широчина към височина на екрана или монитора). Следващият въпрос, който възниква, е колко голям трябва да бъде екранът или мониторът. Ако няма да възпроизвеждате детайлна графична информация, като например CAD файлове, то широчината на екрана е приблизително 1/8 от разстоянието до най-отдалечения зрител. При мониторите съществуват доста повече ограничения за размера на изображението – както механични, така и финансови – затова за по-големи помещения наличието на екран е задължително.

Следващата стъпка при конфигурирането на системата е изборът на проектор. Основен (но не единствен параметър) е яркостта, която производителите на проектори специфицират в ANSI лумени. Изборът е свързан първо с големината на екрана, второ – със самата структура на екрана, и трето – с осветлението на самото помещение. Разбира се, важен е изборът на оптика, която при по-мощните проектори не е част от доставката, а трябва да бъде избрана допълнително, както и резолюцията на устройството, шумът, който то генерира, възможността за външно управление и др.

Не трябва да се забравя и навлизането на новите стандарти HD и 3D.

ЧАСТ "ОСВЕТЛЕНИЕ И ЕЛ. ЗАХРАНВАНЕ"

Осветлението на домашния киносалон е важен компонент както за цялостната визия на помещението, така и за правилното му оразмеряване и разположението на осветителните елементи може значително да помогне за оптимизирането на мултимедийната система. Чрез регулиране на интензитета на осветлението лесно може да се постигне препоръчителното отношение между яркостта на изображението и околната яркост (10 към 1). При наличието на прозорци трябва да се предвиди възможността за затъмняване с помощта на щори или плътни завеси.

Чрез декоративни LED осветителни елементи може да бъде постигнат визуален ефект на истински киносалон, като спазвате изискванията за безопасност, важащи за публичните киносалони – осветяване на стъпала и други потенциално опасни в тъмното елементи, както и обозначаване на изхода.

При изграждането на електрозахранването трябва да се спазват основните принципи, важащи за проектиране на звукови системи – озвучителната система трябва да е на отделен кръг. Осветителната, мултимедийната и евентуалната локална климатизация се захранват отделно. Препоръчително е по възможност да се изгради локално ел. табло...

Източник: ОЩЕ ЗА КЪЩАТА


препоръчваме
интересно
албуми
новини
календар
полезни връзки
Сигурност и дискретност Условия за ползване   Начало Принтиране  
За нас Контакти Реклама Референции
  Created by Website.bg