
100 млн. евро ще е инвестицията в завода за преработка на петрол и на петролни отпадъци в Смядово. Вчера заместник-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева връчи сертификат за инвеститор "Първи клас" за проекта на "Мега груп". Предвижда се в предприятието да бъдат заети 300 души. В региона безработицата достига 36%, уточни Янева.
Проектът ще се реализира за 3 години на няколко етапа. Първият, които приключва в края на 2008-а, предвижда производство с капацитет 180 хил. тона. През 2011 г. този капацитет ще достигне 1,5 млн. тона, като 60% ще са за износ, каза Румен Димитров, директор на дружеството. По-голямата част от инвестицията ще бъде набавена след 2 години чрез емисии на акции у нас и в чужбина, допълни Димитров.
От "Мега груп" преговарят с няколко израелски компании за стратегически партньор в проекта. Дружеството смята да разшири обхвата на дейност на завода чрез преработка и на отпадъци. Румен Димитров каза още, че "Мега груп" обмисля и вариант за концесия на кея Варна-запад.
24 юли 2008 - в. Стандарт